fbpx

Ślub humanistyczny staje się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych ceremonii ślubnych. Jest to forma ślubu, która pozwala parom na pełne wyrażenie siebie, swoich wartości i przekonań. Ale jak wygląda ślub humanistyczny? Jakie są jego koszty? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz szczegółowy przebieg ceremonii ślubu humanistycznego.

Jak Wygląda Ślub Humanistyczny?

Ślub humanistyczny to ceremonia, która w pełni odpowiada indywidualnym potrzebom i preferencjom pary młodej. W przeciwieństwie do ślubów religijnych czy cywilnych, nie narzuca schematów ani formułek. Para młoda decyduje o każdym elemencie ceremonii – od miejsca, poprzez muzykę, aż po tekst przysięgi. Wszystko po to, aby ten dzień był jak najbardziej osobisty i wyjątkowy.

Przebieg Ceremonii Ślubu Humanistycznego

Przebieg ceremonii ślubu humanistycznego jest w dużej mierze uzależniony od preferencji pary młodej. Jednakże, typowa ceremonia składa się z kilku kluczowych elementów:

  1. Powitanie Gości: Oficjant ceremonii wita gości i przedstawia krótko historię pary młodej.
  2. Historia poznania Pary Młodej. Na bazie naszych spotkań szykuję osobistą przemowę, w której opowiem waszą love story.
  3. Wyznanie Miłości i Przysięgi: Para młoda wygłasza swoje osobiste przysięgi, które mogą być dowolnie sformułowane.
  4. Rytuały Połączenia: Mogą to być różnorodne rytuały symbolizujące związek, np. zapalenie wspólnej świecy, wymiana pierścieni, czy też bardziej nietypowe, jak wspólne sadzenie drzewa. Najprostszym rytuałem jest wymiana obrączek, ale może chcielibyście coś jeszcze?
  5. Zakończenie Ceremonii: Oficjant kończy ceremonię, gratulując nowożeńcom i zapraszając gości na dalszą część uroczystości 

Ile Kosztuje Ślub Humanistyczny?

Koszt ślubu humanistycznego może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja oraz dodatkowe usługi i dekoracje. W Polsce ceny za organizację ślubu humanistycznego zaczynają się od około 2000 złotych, ale mogą wzrosnąć w zależności od wybranych opcji i personalizacji. Do kosztów należy również doliczyć transport i zakwaterowanie mistrza ceremonii, jeśli ceremonia odbywa się w odległej lokalizacji.

Ślub Symboliczny

Ślub humanistyczny często bywa określany jako ślub symboliczny, ponieważ nie ma mocy prawnej. Ceremonia skupia się na uczuciach i symbolice, a nie na formalnościach prawnych. Dlatego pary, które decydują się na ślub humanistyczny, często organizują również ślub cywilny, aby dopełnić formalności prawne.

Rytuały Połączenia

Rytuały połączenia odgrywają istotną rolę w ślubie humanistycznym. Mogą to być tradycyjne gesty, takie jak wymiana pierścieni, ale również bardziej nietypowe rytuały, które mają specjalne znaczenie dla pary. Przykłady to wspólne sadzenie drzewa, zapalenie jednej świecy z dwóch mniejszych, czy też wspólne pisanie listów do siebie nawzajem, które będą odczytywane w przyszłości.

Zobacz jak wyglądają rytuały na instagramie

Podsumowanie

Ślub humanistyczny to wyjątkowa forma ceremonii, która daje parom pełną swobodę w wyrażaniu siebie i swoich uczuć. Możliwość pełnej personalizacji sprawia, że każda ceremonia jest unikalna i dopasowana do indywidualnych potrzeb pary młodej. Jeśli marzysz o ślubie, który w pełni odzwierciedla Twoje wartości i przekonania, ślub humanistyczny może być idealnym wyborem.

Więcej informacji oraz inspiracje znajdziecie na stronie Wedding Bee.

Jeżeli interesuje cie temat ślubu to zaobserwuj również dedykowany profil Ceremonie Wedding Bee

pl_PL