fbpx

Jak idą przygotowania...?

Jak tam idą przygotowania do ślubu? To zdanie słyszycie pewnie na każdym kroku. I nie ma się co dziwić – znajomi i rodzina często w ten sposób chcą okazać  swoje zainteresowanie lub wsparcie.  Takie z pozoru standardowe pytanie może poruszać bardzo istotne kwestie. Czy wśród weselnej gorączki – wyboru terminu ślubu, szukania sali, spotkań z usługodawcami, ustalania koncepcji, dyskusji z rodziną jak ma wyglądać wesele – znaleźliście czas by przygotować siebie? Czy zadaliście sobie pytanie „Czy JA jestem gotowa/gotowy by wziąć ślub?” I jak przygotować się do ślubu?

Jak przygotować się do ślubu i wesela? Zacznijcie przed zaręczynami

W naszej kulturze przyjęło się, że zaręczyny powinny być zaskoczeniem dla kobiety. Panowie trzymają swoje zamiary w tajemnicy, ukradkiem dowiadują się o rozmiarze pierścionka i czekają w niepewności, aż ukochana powie „TAK”. Jak to się ma do decyzji, którą para powinnna podjąć na całe życie?

Dobrze jest zatem, aby para porozmawiała o swoim związku jeszcze przed zaręczynami. Warto określić, na jakim etapie znajduje się każda z osób w relacji, jakie mają potrzeby i wizję na przyszłość. Rozmowy takie możecie przeprowadzać co jakiś czas, aby utrzymać relację w dobrej kondycji. Pamiętajcie, że każdy może być gotowy na ślub w innym momencie, dlatego rozmawiajcie ze sobą otwarcie, by uniknąć rozczarowań. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego On się jeszcze nie oświadczył, to może dlatego, że nigdy mu nie powiedziałaś, że tego oczekujesz? (wysłanie zdjęcia pierścionka to nie jest wystarczający komunikat ;)). A wracając do rozmów o związku – w ten sposób decyzja o ślubie jest podejmowana wspólnie, ale zaręczyny nadal mogą być romantyczne i niespodziewane.

Czy taka wizja relacji jest Ci bliska? Może mamy więcej wspólnego? Zajrzyj tu:O mnie

jak przygotować się do ślubu cywilnego

Narzeczeństwo - jak przygtować się do ślubu cywilnego/kościelnego

Na rozmowy wcale nie jest za późno, gdy już jesteście zaręczeni! Warto natomiast nadać już im konkretny kierunek. Jeśli planujecie ślub kościelny, może Wam w tym pomóc kurs przedmałżeński. Na ten temat zaplanowałam osobny artykuł O kursie przedmałżeńskim. Przed ślubem cywilnym jednak nikt Was nie zapyta czy odbyliście kurs. Narzeczeństwo jest to zatem etap, by poruszyć ważne życiowe tematy, zarówno praktyczne jak i ideowe. Jest to czas na doskonalenie porozumiewania się ze sobą, sprawdzenie ulubionych form spędzania ze sobą czasu, a jednocześnie nauka stawiania granic i znalezienia czasu dla samego siebie. Czasem warto spotkać się z psychologiem lub trenerem, jeśli chcemy upewnić się, że nasza relacja idzie w dobrym kierunku. 

Gotowe narzędzia

Lista i ranking wartości

 

krok 1. Każdy osobno sporządza listę wartości, którymi się kieruje w życiu, następnie nadaje numery na liście. Gdy każdy jest gotowy – sprawdzamy jak to jest u partnera.

krok 2. Staramy się wypracować spójną listę – doprecyzujmy, co oznacza każda wartość dla nas – np. dla jednego szacunek może oznaczać, że szanujemy swoje różnice, a dla drugiego, że z szacunku staramy się dopasować. 

To niezwykle ważne, jak definiujemy wartości i jaki priorytet nadamy im w związku. Ponadto, lista z uwspólnionymi definicjami
to zawsze jest coś, do czego możemy wrócić w razie potrzeby.

Mapa marzeń/planów

 

To narzędzie, które pozwoli parze spojrzeć na wspólną przyszłość. 
Czy chcemy tego samego – np. czy marzymy o domu czy mieszkaniu, czy lubimy życie towarzyskie, czy bardziej domowe zacisze, jak podróże to góry czy morze, Polska czy zagranica? 

Błahe? Niekoniecznie – okres narzeczeństwa to często lekka iluzja, bo chcemy pokazywać się drugiej osobie z najlepszej strony, idziemy łatwiej na kompromisy. Mapa to tez kreatywne wyzwanie, kolaż z ciekawych zdjęć, cytatów. Zachęcam do wykonywania w parze raz na rok, a później wraz z dziećmi.
Warto, by na mapie znalazła się też wymarzona ilość potomków. Taka praca pobudza do rozmów, a odpowiednio moderowana staje się przyjemnym i jakościowym czasem

Dekalog/Motto

Zachęcam pary do ułożenia własnego dekalogu – zasad panujących w domu, bądź wybrania cytatu, który będzie mottem ich życia. Można też mieć i jedno, i drugie😉

Warsztaty z komunikacji

Warto zrobić sobie kilka sesji/warsztatów z komunikacji – zrozumienia kodów i filtrów wzajemnych, które nabywamy z doświadczeniem i wychowaniem, i przez które interpretujemy przekazy kierowane do nas.

Propozycje przygotowała specjalnie dla Was trener personalny Izabela Procakiewicz

Praca domowa

Porozmawiajcie ze sobą o Waszej relacji, o planach na przyszłość, oczekiwaniach i wizji życia
po ślubie! Może wypróbujecie powyższe narzędzia?

Powodzenia!

pl_PL